Dobrze nawodniony organizm to zdrowy organizm
Organizm człowieka potrzebuje wielu różnych składników odżywczych, dlatego tak dbamy, żeby nasz codzienny jadłospis był w miarę możliwości urozmaicony.
W kwestii napojów jest jednak mniej wymagający – możemy zrezygnować z soków, herbaty, czy kawy. Jedynym naprawdę niezbędnym płynem jest woda, a my powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to co pijemy. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór wód, ale jaką wybrać? Najlepiej mineralną!
Zawartość składników mineralnych czyni z niej bowiem wartościowy napój, bo oprócz nawodnienia zapewnia podaż cennych mikroelementów w naturalnie przyswajalnej formie. Nie dziwi więc fakt, że świadomi konsumenci wybierają najczęściej wody mineralne, które pozytywnie oddziałują na nasze samopoczucie i przemianę materii. Dlatego woda mineralna pełni niebagatelną rolę w naszej diecie. W Uzdrowisku Wysowa S.A. mamy tego świadomość i wykorzystujemy tą wiedzę od 70 lat. Właśnie tutaj w Wysowej zdroju, znajdują się cenne źródła wód mineralnych i leczniczych.
Woda źródlana nie może się równać z wodą mineralną. Wiedzą to nie tylko ci, którzy uprawiają sport. Czy to rekreacyjnie czy wyczynowo jak Grzegorz Guzik nasz reprezentant w biathlonie, dwukrotny olimpijczyk, który przyznaje, że z dostępnych na rynku wód mineralnych wybiera wody mineralne Wysowianki. Bo każdy wysiłek wiąże się z tym, że pocąc się tracimy równocześnie cenne minerały i wodę. A bagatelizowanie jej uzupełniania może się skończyć źle. Ból głowy, rozdrażnienie, znużenie i senność, brak energii i koncentracji… Znacie to? Pewnie każdemu z nas się to przytrafiło przynajmniej kilka razy w życiu. Zamiast sięgać od razu po tabletkę przeciwbólową zastanówmy się najpierw kiedy ostatnio piliśmy (i nie chodzi mi tu o alkohol), bo to pierwsze objawy odwodnienia.
Zabiegani w ciągu dnia często zapominamy, że nasz organizm składa się w siedemdziesięciu procentach z wody, która jest potrzebna do jego prawidłowego funkcjonowania w ilości przynajmniej 2-2,5 l dobowo. Herbata czy kawa, którą się często delektujemy się w pracy, czy w domu nie nawodnią należycie organizmu. O ile latem, podczas upałów alarmują o tym eksperci, o tyle zimą mało kto zwraca na to uwagę. A przecież większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, czy to w domu, czy w pracy.
Nie zawsze odczuwamy pragnienie, bo zmniejsza się ono z wiekiem i nie uświadamiamy sobie ile wody wydalamy, co wiąże się z koniecznością jej sukcesywnego uzupełniania w trakcie dnia. Aby to sobie uzmysłowić, kilka ciekawostek: w postaci moczu wydalamy dobowo około 1500 ml wody, poprzez skórę około 900 ml, oddychając-około 400 ml. A pokarmy dostarczają nam jedynie około dwadzieścia procent potrzebnej nam wody. Picie wody często i w małych porcjach najlepiej nawadnia nasz organizm. Szczególnie powinny pamiętać o tym kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby uprawiające sport oraz osoby chore i starsze. Te ostatnie, ze względu na wiek odczuwają pragnienie znacznie słabiej.
Osoby trenujące powinny zwracać szczególną uwagę na to, jaką wodę wybierają, bo muszą uzupełniać na bieżąco straty mikroelementów, szczególnie sodu. Dlatego właśnie tak bardzo ważna jest obecność w ich diecie wody mineralnej, bo jak przyznaje sportowiec Grzegorz Guzik pozwala ona odbudować organizm po wysiłku fizycznym. Sód zawarty w wodach mineralnych utrzymuje wodę w organizmie i pomaga również właściwie ją w nim transportować, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla tych, którzy intensywnie trenują. W skrajnych przypadkach odwodnienie może prowadzić do utraty przytomności, niewydolności narządów, a nawet śmierci.
Zaniepokoić nas powinna m.in. zmiana koloru lub ilości oddawanego moczu. Jeśli jesteś dobrze nawodniony, mocz jest przejrzysty i jasnożółty, prawie bezwonny. Ciemnożółty- jest oznaką odwodnienia, choć należy wziąć też pod uwagę, że niektóre pokarmy i leki mogą wpływać na kolor i ilość moczu. Do myślenia powinno nam dać również zmniejszenie sprężystości naszej skóry. Nie bez kozery twierdzi się, że przysłowiowa szklanka wody może zastąpić tabletkę na ból głowy. Badania naukowe potwierdzają, że woda potrafi zmniejszyć ból głowy w ciągu trzydziestu minut.
Odwodnienie znacząco wpływa na funkcje mózgu stajemy się niespokojni, w złym humorze, mamy problemy z koncentracją. Często występują też zmęczenie, senność oraz pogorszenie pamięci krótkotrwałej. Picie wody w odpowiedniej dla organizmu ilości ma natomiast wpływ na jasność umysłu i prawidłowość funkcji mózgu.
Włączmy w nasz codzienny rytm dnia sięganie po butelkę wody mineralnej, która jest naturalnym źródłem składników mineralnych Pamiętajmy o tym również w okresie zimowym.